Bilgi Bankası

Bilgisayar Dezenfekte Etme İşlemi Nasıl Yapılmalı

Koronavirüsü salgınında herkes evinde vakit geçiriyor. Bu süreçte evimizde kurtarıcılarımız tabi ki bilgisayarlarımız oluyor diyebiliriz. Çoğumuz hatta hemen hemen hepimiz evimizde vakitlerimizi bilgisayarlarımız ile geçiriyoruz. Peki evlerinizde uzun uzun vakit geçirdiğiniz bilgisayarlar için dezenfekte işlemi yapıyor musunuz ? Bu haberimizde bilgisayar dezenfekte etme işlemi nasıl yapılmalı sorusunu cevaplayacağız.

Evimizde kullandığımız bilgisayarları her ihtimale karşı mutlaka dezenfekte etmemiz en doğrusu. Evinizde iş, alışveriş ve ya herhangi bir sebepten dolayı mecburi olarak dışarı çıkan birisi illaki oluyordur. Geldiği zaman bilgisayar teması oluyorsa bu temas bile tehlikeli bir durum haline dönüşebilir. Bu yüzden bilgisayarınızı dezenfekte etmenizde fayda var. Nedeni ise bilgisayarınızı sürekli kullanmanız onu üreme zemini haline getirebilir.

Bilgisayar Nasıl Dezenfekte Edilir ?

Evde kaldığımız zaman işlerimizde ya da vakit geçirme konusunda can kurtarıcımız olan bilgisayarlarımızı nasıl dezenfekte edebiliriz ? Maddeler halinde inceleyelim.

  • Öncelikle bilgisayarınızı tamamen kapatın ve fişini çekin. Bilgisayarınızda takılı olan usb aygıtlarını çıkarın ki her noktaya ulaşabilelim.
  • İlk başlamanız gereken yer tabi ki klavyeniz. Evinizde elektrik süpürgesi ve ya basınçlı bir hava uygulayabileceğiniz herhangi bir makine ile klavye altındaki boşluklara bilgisayarınızı ters çevirerek hava tutun. Bazı tuşları çıkarmanız gerekebilir ama bu tuşları çıkartırken tırnakları kırılmaması için nazik davranmanız da fayda var. Hava tuttuktan sonra hafifçe sallayarak kalan diğer kırıntıları çıkartabilirsiniz.
  • Klavye temizliğinden sonra sıra geldi bilgisayarı silmeye. Bilgisayarınızı silerken tüy bırakmaması için mikrofiber bez kullanmanızı tavsiye ederim. Bilgisayar silerken Apple, Dell ve Microsoft %70 izopropil alkol çözeltisi öneriyor. Leke bırakabileceği için su ile silmeniz önerilmiyor.

Bilgisayar Nasıl Silinir  ?

Bilgisayar silme olayı biraz önemli bu yüzden ayrı bir başlık açtım. Bilgisayarınızı silerken kullandığınız sıvıyı direk bilgisayarınıza uygulamayın. Kullanacağınız bezi hafif nemli olacak şekilde ıslatın ve silmeye başlayın. Özellikle ekranı silerken çok dikkatli olmanızda fayda var. Ekranları sert bir şekilde değil nazik bir şekilde silin. Ekranlar hassas olduğu için kırılma ve çatlama olasılığı yüksektir. Sildikten sonra hava ile kurutma işlemi uygulayabilirsiniz. Ama bilgisayarınızı açmadan önce sildiğiniz bölgelerin kurumasını mutlaka bekleyin.

Bilgisayar dezenfekte etme işlemini dışarıdan biri geldiği zaman bilgisayarınıza temas ettiyse mutlaka tekrarlayın. Bu günlerde en sık kullandığımız bilgisayarımız en tehlikeli nokta haline gelebiliyor. Bu yüzden bilgisayarınızı sık sık dezenfekte etmenizde fayda var.

 

Etiketler

Bilgi Bankası

Bilgi Bankası, sizler için bilgisayar hakkında faydalı bilgileri paylaşmak amacı ile oluşturulmuş kullanıcıdır. Bilgi Bankası kullanıcısı aracılığı ile sizlerle bilgisayarlar hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı