Bilgi Bankası

Bilgisayar Kendini Resetliyor [Çözüm]

Bilgisayarlar artık hemen hemen her yerde. Her işimizde bilgisayar kullanıyoruz. Fakat bilgisayarlar da bazen teknik sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan biriside bilgisayar kendini resetliyor sorunu. Bilgisayar kendini resetleme sorunu bilgisayarlarımızda en çok rastladığımız sorunlardan birisidir. Bilgisayar kendini yeniden başlatma sorunu sebepleri ise birden fazladır. Yani bilgisayar durduk yere kendini yeniden başlatıyorsa bu sorunun bir kaç nedeni olabilir. Eğer sizde bilgisayar kendini resetliyor diye çözüm yolları arıyorsanız bu konumuzda sizlere nedenleri ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Dediğimiz gibi bilgisayar kendini yeniden başlatıyor sorunu bir kaç nedenden kaynaklı olabilir. Bu nedenler donanımsal ve ya yazılımsal sıkıntı olabilir. Bilgisayarın kendini resetlemesi genellikle donanımsal sıkıntıdan kaynaklı olabiliyor. O yüzden sizlere ilk olarak yazılımsal olarak nedenini ve çözüm yolunda bahsedeceğim sonrasında ise donanımsal sıkıntılara göz atacağız.

Bilgisayarın Kendini Yeninden Başlatması Yazılımsal Nedenler

Bu sorunda en son yazılım sıkıntısı var mı diye bakılır. Fakat bu yanlıştır önce yazılımsal bir sorun var mı diye bakma sizi belkide maliyetten kurtaracak. Bu yüzden bizim tavsiyemiz ilk olarak yazılımsal bir problem var mı diye kontrol etmek. Peki nedir bu problemler ?

  • Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs bilgisayarı kendi kendine yeniden başlatabilir. Bu yüzden bilgisayarınıza günce bir virüs programı kurmanızı ve tarama yapmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz olarak çok iyi taramalar yapabileceğiniz virüs programları mevcut.
  • Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi dosyalarında bir sorun oluşmuş ise bilgisayarınıza sıfırdan bir işletim sistemi yüklemek ya da repair etmek de bu sorunu çözebilir.
  • Bilgisayarınızı sürücülerinin sorunlu olması da bilgisayar kendini resetliyor sorununa neden olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda yer alan donanımların sürücülerini güncellemeniz de bu soruna çözüm olabilir. Bunu test etmek için bilgisayarınızı güvenli mod ile çalıştırıp deneyebilir yada bilgisayar donanımları test etme programı ile bu testi gerçekleştirebilirsiniz. Ama bunun en doğrusu güvenli mod ile çalıştırıp denemektir.

Bilgisayarın kendini yeniden başlatması yazılımsal sebepleri bunlar olabilir. Bu sorunları ve çözüm yöntemlerini denedikten sonra yine düzelmediyse işte o zaman sorunu donanımlarda aramak gerekir.

Bilgisayar Kendini Resetliyor Donanımsal Nedenler

Eğer yazılımsal nedenlerden kaynaklı değilse sırada donanımsal bir kontrol yapmaya geldi. Fakat donanımsal nedenler teknik bilginiz yoksa test ederken daha kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer hiç teknik bilginiz yoksa size en yakın bilgisayar tamircisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Gelelim donanımsal nedenlere ;

  • Bilgisayarın Fazla Isınması

Genellikle dizüstü bilgisayarlarda görünen bir sıkıntıdır. Eğer bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyorsa bilgisayarınız kendini otomatik olarak yeniden başlatır. Bunu nasıl anlayabiliriz ? Bilgisayarınızda fazla performans gerektiren programlar ve ya oyunlar çalıştırıyorsanız bir süre sonra bilgisayarınızın sıcaklığı artıyor ve sonrasında kendini yeniden başlatıyorsa sorun fazla ısınmadan kaynaklıdır. Bilgisayarınızın işlemcisi 90 derece sıcaklığın üzerine çıkarsa kendini yeniden başlatır.Bu sorunun çözümü ise bilgisayarınıza bakım yapmak olabilir. Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ek fan kullanmak dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız altına ek soğutucu almak olabilir.

  • Güç Kaynağı Yetersiz Olabilir

Genellikle toplama masaüstü bilgisayarlarda meydana gelen bir sorundur. Toplama bilgisayarlarda bazen kullanılan güç üniteleri kullanılan donanımlar için yetersiz olabiliyor. Bilgisayar toplarken en çok yapılan hatalardan birisidir. Güç kaynağı donanımlara yeterli güç sağlayamadığı için bilgisayar kendini resetliyor. Bu yüzden bilgisayar toplarken kullanacağımız donanımların desteklediği bir güç kaynağı bulmak daha sağlıklı olacaktır.

  • RAM ve ya Anakart Sorunu Olabilir

Eğer sorun fazla ısınma ve ya güç kaynağı değilse geriye anakart ve ram seçenekleri kalıyor. Bilgisayarınızda kullandığınız ram frekansı (üzerinde MHZ diye yazar) anakart ile uyuşmuyorsa bilgisayarınızın kendiliğinden yeniden başlamasına neden olabilir. Eğer laptop kullanıyorsanız teknik özelliklerinde mutlaka bu değerler yazar. Harici bir ram almak istiyorsanız mutlaka bilgisayarınızın teknik özelliklerinden ram özelliklerine bakara satın alın.

Bu donanımlarda meydana gelen teknik problemlerde bilgisayarınızın yeniden başlamasına neden olabilir. Eğer donanımsal bir sıkıntı varsa bir teknik servis ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Etiketler

Bilgi Bankası

Bilgi Bankası, sizler için bilgisayar hakkında faydalı bilgileri paylaşmak amacı ile oluşturulmuş kullanıcıdır. Bilgi Bankası kullanıcısı aracılığı ile sizlerle bilgisayarlar hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı