Haber

En Yüksek İnternet Hızı Avustralya’da Test Edildi

Avustralya’daki Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinden bir araya gelen araştırmacılar en yüksek internet hızı denemesini gerçekleştirdi. Yapılan denemelerde rekor internet hızına ulaşıldı. Bu denemelerde 44,2 terabit hızında internet kullanımı gerçekleşti.

Avustralya’da araştırmacılar tek bir optik çip kullanarak rekor hızda internet kullanımı deneyini gerçekleştirdi. Bu deney 44,2 terabitlik hız alınarak başarı ile sonuçlandı. Bu tüm Dünya’da yeni bir rekor olarak tarihe geçti. Tek bir fiber optik çip ile gerçekleştirilen teste kazanılan başarı ile 1.000 yüksek kaynaklı film indirmede yüksek bir başarı elde edildi.

KARANLIK OPTİK FİBER KULLANILDI

Bu gibi testlerin genelde laboratuvar ortamında yapıldığını biliyoruz. Fakat Avusturya’da araştırmacılar arasında 76,6 km mesafenin bulunduğu Monash Üniversitesi Clayton Kampüsü ve RMIT Melbourne Şehir Kampüsü arasında testi gerçekleştirdi. Karanlık optik fiber kullanımı ile gerçekleştirilen teste 80 lazeri yüzlerce yüksek kaliteli kızılötesi lazeri taklit edebilen bir tek ünite ile değiştirebilen mikro tarak adı verilen bir chip ile birleştirdiler. Bu ekipman ile her bir lazer ayrı bir kanal olarak kullanılabilindi.

Monash Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar sistemleri mühendisliği alanında araştırma yazarı ve öğretim görevlisi olan Dr. Bill Corcoran, araştırmanın halihazırda yeryüzündeki liflerin günümüzde ve gelecekte iletişim ağlarının omurgası olarak hizmet edebileceğini gösterdiğini söyledi. Corcoran, “Gelecekteki ihtiyaçları karşılamak için ölçeklenebilir bir şey geliştirdik” diye ekledi.

Swinburne Üniversitesi optik bilimler merkezinin direktörü Profesör David Moss, mikro tarak cipslerini icat etmesinden bu yana geçen 10 yıl içinde çok önemli bir araştırma alanı haline geldiklerini ve “mikro tarakların bant genişliği için dünyanın doyumsuz talebini karşılayacağız ”dedi.

Bizlerde bu araştırmanın nerelere geleceğini merakla takip ediyoruz. Çok büyük bir başarı olan 44,2 terabitlik internet hızı bir Dünya rekoru.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı