E-Ticaret'de Koronavirüsden Etkilenmeye Başladı, Koronavirüsü salgını nedeniyle bazı firmalar e-ticaret satışlarını durdurma kararı aldı. Detaylar haberimizde.

E-Ticaret’de Koronavirüsden Etkilenmeye Başladı

Küresel olarak büyük bir tehlike saçan koronavirüs dalgası günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Günlük yaptığımız alı verişlerde büyük bir etki gösteren koronavirüs dalgası E-Ticaret alışverişlerinide olumsuz yönde etkilemeye başladı. E-Ticaret alışverişlerinde azalmaların görüldüğü bu dönemde bazı firmalar E-Ticaret satışlarını da durdurma kararı aldı.

Continue reading

SpaceX firması uzaya ilk insan gönderen özel şirket olarak tarihe geçti. 31 Mayıs 2020 Türkiye saati ile 22:23'de gerçekleştirilen fırlatma canlı olarak yayınlandı. Eğer bu anı kaçırdıysanız ve tekrar izlemek istiyorsanız Falcon 9 kalkış anı bu videoda.

Tarihi gün SpaceX uzaya ilk kez astronot gönderdi

Daha önce Çarşamba günü gerçekleşmesi beklenen fakat hava şartları yüzünden gerçekleşemeyen tarihi olay bugün başarılı bir şekilde gerçekleşti ve ilk kez özel bir şirket uzaya astronot gönderdi. Bu tarihi anın görüntüleri ise canlı olarak yayınlandı. SpaceX firması da uzaya ilk astronot gönderen özel şirket olarak tarihe adını yazdırmış oldu. Bu tarihi anlara canlı yayın ile tüm dünya eşlik etti. Eğer bu anları kaçırdıysanız haberimizden tekrar izleyebilirsiniz.

Continue reading

Windows 10 2004 Güncellemesi Herkese Sunuluyor, Microsoft 6 aydır test ettiği Windows 10 2004 sürünü bütün kullanıcılara sunuluyor. Bu güncelleme ile bir çok yeni özellik bizleri bekliyor

Windows 10 2004 Güncellemesi Herkese Sunuluyor

Bir çok kez haber olan fakat tüm kullanıcılar için sunulmayan Windows 10 2004 güncellemesi nihayet tüm kullanıcılar için gelmeye başlayacak. Mayıs 2020 güncellemesi olarak adlandırılan bu güncelleme artık tüm kullanıcılar için sunuluyor. Microsoft son güncellemeler sonucunda gelen hatalar ile bir çok kez gündeme gelmişti.

Microsoft 2019 Aralık ayında 20H1 güncellemesine son vermişti. O günden bugüne çok güncelleme geldi fakat hiç birinde özellik güncellemesi yer almadı. fakat bu güncelleme ile bizleri yeni özellikler bekliyor. Sizlere daha önce bu özellikler hakkında haberimizi sunmuştuk. Bu haberimizi Windows 10 2004 güncellemesi linkinden okuyabilirsiniz.

Sistemimize bir çok yeni özellik getirecek olan bu büyük güncelleme sonucunda kullanıcılardan nasıl geri bildirim olacak bilemiyoruz. Fakat biz ilk hatamızı RSAT kullanamamak ile aldık. Maalesef Windows 10 2004 sürümü için henüz RSAT eklentisi geliştirilmemiş.

6 AYDIR TEST EDİLİYORDU

Windows 10 yeni güncellemesi yaklaşık 6 aydır test ediliyordu. Bu 6 aylık süreç göz önünde bulundurulursa güncelleme ile sorunsuz bir sisteme geçiş yapmış olacağız demektir. Sizde sisteminizi 2004 versiyonuna güncellemek istiyorsanız güncelleştirme ayarlarından güncelleme yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yeni sürüm ile karşılaşacaksınız.

Windows 10 2004 Sürümü ile Neler Geliyor ?

Windows 10 2004 sürümünde bir çok düzenleme güncellemelerinin yanı sıra yeni özelliklerde geliyor. Bu özellik başlıkları ise şu şekilde ;

 • GPU sıcaklığı takip edebilme
 • Disk ve Kullanıcı ayarları geliştirmesi
 • Bulut ile bilgisayar sıfırlama
 • Görev yöneticisinden disk türü(SSD/HDD) görebilme
 • Bildirim ayarlarında geliştirmeler
 • Xbox game bar güncellemeleri
 • Güncellenmiş dosya gezgini araması
 • Yeniden başlatma sonrasında kullanımı devam eden uygulama kontrolleri
 • Arkaplan indirme (teslim) ayarları geliştirmeleri
 • Hesap makinesi geliştirmesi
 • Not defteri iyileştirmesi
 • Fare imleç hızı ayarlayabilme
 • Sanal masaüstü isimlendirebilme
 • Hızlı web arama seçeneği
 • Hızlı etkinlik oluşturabilme (araç çubuğundan)

bu özellikler hakkında sizlere daha önce Windows 10 2004 versiyonu özellikleri bu konumuzda bahsetmiştik. Özellikler hakkında detaylı bilgiler için konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Linus Torvalds İntel İşlemciden Vazgeçti, Linux'un babası 15 yıldır kullandığı intel işlemcilerden vazgeçerek AMD Threadripper 3970x işlemci kullanmaya başladı.

Linus Torvalds İntel İşlemciden Vazgeçti

Linux kurucusu ve Linux’un babası olarak tanınan Linus Torvalds 15 yıllık ana bilgisayarını tamamen değiştirdiğini açıkladı. Bu değişiklikte İntel işlemciden vazgeçtiğini de duyuran Linus Torvalds artık AMD işlemci kullandığını açıkladı.

Paylaşımında ana bilgisayarını tamamen değiştirdiğini duyuran Linus Torvalds artık İntel işlemci kullanmadığını takipçilerine duyurdu. Şuan kullandığı işlemcinin AMD Ryzen Threadripper 3970X olduğunu duyuran Linus Torvalds heyecanını ve memnuniyetini de belirtti.

Heyecan Verici Olduğunu Belirtti

15 yıldır ana çekirdek geliştirmesi için intel tabanlı işlemci kullandığını biliyorduk. Fakat geçtiğimiz günlerde ani bir karar ile ana sisteminde intel işlemciden vazgeçerek AMD Ryzen Threadripper 3970X işlemcisini kullanmaya başladığını ve şimdiye kadar çok memnun olduğunu dile getirdi. Linus AMD işlemciden çok memnun olduğunu ve heyecan verici bir hamle olduğunu da kullanıcıları ile paylaştı.

Linus yaptığı açıklamada AMD Ryzen Threadripper 3970X  işlemcisi ile gerçekleştirdiği testleri artık 3 kat daha hızlı gerçekleştirdiğini de vurguluyor.

İntel Bu Konuya Cevap Verecek Mi ?

Teknoloji meraklılarının merak ettiği ise İntel tarafından bu açıklamaya cevap gelecek mi ? Biliyorsunuz Linus açık kaynak karşıtı olan ve buna karşı çıkan dev teknoloji firmaları hakkında yapmış olduğu eleştiriler ile gündeme geliyor. Bu hamleden sonrada merak edilen konu olarak intel bu konu hakkınde cevap verecek mi ? sorusu oluyor.

Linus Torvalds’ın ZDNET.COM’a yaptığı açıklamalardan bir kısmı

İşlemci Performansından Memnun

Test yapılarım eskisinden üç kat daha hızlı, bu da sakinleşme döneminde şu anda çok önemli değil, ama kesinlikle bir sonraki güncellemede performansta yükselme olduğunu fark edeceğim,” dedi

Kendi Sitemini Kendi Kuruyor

Başkalarının sistemini kurmasını sevmediğini ve kendi ihtiyacına göre kendi sitemini kendisi oluşturduğunu sadece ihtiyacı olan donanımları alma konusunda bilinçli olduğunu da söyledi.

Bu röportajın devamını kaynak linkinden okuyabilirsiniz.

Operatörler Yaşanan Sıkıntıları Birbirlerine Bağladı, yapılan açıklamalar kullanıcılardan tepki topladı ve sosyal medyada alay konusu oldu.

Operatörler Yaşanan Sıkıntıları Birbirlerine Bağladı

Ülkemizin bulunduğu durumdan dolayı bu bayramı herkes evinde geçirmek zorunda kaldı. Durum böyle olunca herkes bayramlaşmaları telefonlar aracılığı ile gerçekleştirdi. Fakat bu yoğun telefonlaşma trafiği kopmalara ve ciddi şebeke sıkıntılarına neden oldu. Bu durumdan dolayı sosyal medyadan ve operatörlerin müşteri hizmetlerine çok şikayet iletildi. Yaşanan ciddi şebeke sıkıntıları sonrasında ise operatörler Twitter üzerinden açıklama yaptılar. Fakat yapılan açıklamalar da hiç bir operatör suçu üstlenmedi ve suçu birbirine attı.

Continue reading

En Yüksek İnternet Hızı Avustralya'da 44,2 Terabit Denemesi başarılı bir şekilde yapıldı. Deneme 76.6 kilometrelik bir mesafede gerçekleştirildi. En yüksek internet hızı elde edildi.

En Yüksek İnternet Hızı Avustralya’da Test Edildi

Avustralya’daki Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinden bir araya gelen araştırmacılar en yüksek internet hızı denemesini gerçekleştirdi. Yapılan denemelerde rekor internet hızına ulaşıldı. Bu denemelerde 44,2 terabit hızında internet kullanımı gerçekleşti.

Continue reading

Windows 10 Güncellemesi Ses Sorunu Oluşturuyor, Kullanıcıların yaptığı geri bildirimlerde yeni güncellemede ses ve dosya kaybolma sorunları ortaya çıkıyor.

Windows 10 Güncellemesi Ses Sorunu Oluşturuyor

Windows 10 son güncellemeleri ile olay olmaya devam ediyor. Son güncellemeleri ile oluşan hatalar ile gündeme gelen Windows 10 yine bir güncelleme hatası ile gündeme geldi.  Bu sefer ki hata Windows 10 güncellemesi ses sorunu ve dosya kaybolmasına neden oluyor.

Continue reading

Steam'den Yeni Bir Özellik Sıradaki Oyun Önerisi tüm kullanıcılar için aktif hale geldi. Bu özellik sayesinde hangi oyunu oynasam diye düşünmenize gerek kalmayacak.

Steam’den Yeni Bir Özellik Sıradaki Oyun Önerisi

Steam platformu kullanıcılarına daha önceden duyurmuş olduğu sıradaki oyun özelliğini artık tüm kullanıcıları için kullanılabilir hale getirdi. Sıradaki oyun özelliği artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Peki nedir bu steam sıradaki oyun özelliği ? Sizler için inceledik.

Continue reading

Windows 10 PowerToy Arama Motoru Geliyor, Microsoft Apple Spotlight benzeri arama motorunu Mayıs ayında kullanıcılara sunacak.

Windows 10 PowerToy Arama Motoru Geliyor

Microsoft’un Ocak ayından beri üzerinde çalıştığı Spotlight benzeri arama motoru PowerToy Mayıs ayında kullanıcılara sunulacak. Windows 10 Spotlight benzeri arama motoru olan PowerToy, Windows 10 kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor.

Continue reading

MacOS Catalina 10.15.5 Güncellemesi Pil Sağlığı Yönetimi ile artık macbooklarda pil sağlığı ve yönetimi özelliğini kullanabilecekler

MacOS Catalina 10.15.5 Güncellemesi Pil Sağlığı Yönetimi

Apple resmi web sayfasından yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen macOS Catalina 10.15.5 güncellemesi ile MacBook pil sağlığı yönetimi devreye girecek. İphone’larda olan pil sağlığı yönetimi özelliği artık MacBook kullanıcıları da kullanabilecek.

Continue reading

Microsoft Windows 10 2004 Güvenlik Güncellemesi Paylaştı, Bu güncelleme ile 113 güvenlik açığı kapatıldı. Detaylar haberimizde.

Microsoft Windows 10 2004 Güvenlik Güncellemesi Paylaştı

Windows 10 2004 güncellemesi ile bir çok yeniliğe imza attı diyebiliriz. Birçok yeni özelliği Windows 10 2004 güncellemesi ile kullanıcılar ile buluşturan Microsoft Windows 10 2004 güvenlik güncellemesi paylaştı. Kritik olarak sunulan bu güncellemeler bilgisayarlara gelmeye başladı. Sizde bu Windows 10 güncellemesi yaparak kritik sorunlardan kurtulun. Peki bu güncellemede neler var ? Sizler için bu güncellemeyi inceledik.

Continue reading

Dell XPS 17 Hakkında Bilgi Sızdırıldı, Engadget haberine göre Dell XPS serisi yeni üyesi hakkında bilgi sızdırıldığı yönünde haber yapıldı. O bilgiler haberimizde.

Dell XPS 17 Hakkında Bilgi Sızdırıldı

Dell XPS serisine bir yenisini daha ekliyor. Dell XPS 17 merakla beklenirken Engadget XPS 17 hakkında sızıntı olduğu haberini paylaştı. Engadget WesolyKubeczek Dell XPS 17 hakkında yaptığı haberde sızıntı olduğu öne sürülen bilgileri okuyucular ile paylaştı.

Continue reading

Windows 10 2004 Güncellemesi Bizleri Neler Bekliyor ? Windows 10 güncellemesi ülkemizde de yayınlanmaya başladı. Windows güncellemesi ile bizleri neler bekliyor haberimizde

Windows 10 2004 Güncellemesi Bizleri Neler Bekliyor ?

Windows son güncellemesi olan 2004’ü artık bütün bilgisayarlara göndermeye başladı. 2004 Windows 10 güncellemesi geçtiğimiz aylarda bazı kullanıcılara yayınlanmaya başlamıştı. Artık ülkemizde de Windows 10 2004 güncellemesi gelmeye başladı. Peki Windows 10 2004 sürümü ile bizleri yeni neler bekliyor ? Windows 10 2004 güncellemesi hakkında detaylar haberimizde.

Continue reading

Bill Gates'den Hidroelektrik Teknolojisine Yatırım, Bill Gates suyun yenilenebilir enerji olarak kullanıldığı bir türbin projesine 11 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Bill Gates’den Hidroelektrik Teknolojisine Yatırım

Natel Energy suyun yenilebilir enerji olarak geri kazanılması için bir türbin projesi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in kurmuş olduğu Breakthrough Energy Ventures firması bu projeye 11 milyon dolar gibi büyük bir yatırım yaptı.

Continue reading