Bilgi Bankası

Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yeni bir oyun bilgisayarı almayı planlıyorsanız bilgisayarı seçerken çok iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer oyun amaçlı bir bilgisayar almak istiyorsanız ya da sahibi olduğunuz bilgisayar oynadığınız oyunlarda yeterli performans sağlayamıyor ise yeni oyun bilgisayarı almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç madde var. Bu maddeleri okuyarak oyun bilgisayarı alırsanız paranızı boşa yatırmış olmazsınız oynadığınız oyunları sağlıklı bir şekilde oynarsınız. Peki oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeliyiz ? maddeler halinde sizler için hazırladık.

Yeni bilgisayar almak istiyorsanız günümüzde bilgisayar seçmek çok zor. Özellikle yeni oyun bilgisayarı almak istiyorsanız seçme işi dahada zorlaşıyor. Eğer araştırmadan oyun bilgisayarı alırsanız paranızı boşa harcamış olabilirsiniz. Çünkü oyun bilgisayarları fiyatları ortada ya da ucuza bulup aldığını bilgisayar oynadığınız oyunu sağlıklı bir şekilde çalıştırmaya bilir. Bu yüzden oyun için bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç madde bulunuyor. Bu maddelere uyarak bilgisayar seçimi yaparsanız paranız boşa gitmez.

Yeni Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz adlı konumuzda genel olarak bilgisayar alırken dikkat etmemiz gereken maddeleri okuyabilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar oyunları günümüzde çok oynanır hale geldi. Özellikle online oyun oynayıcı sayısı her geçen gün artmakta. Baktığımız zaman buna orantılı oyun bilgisayarı satışları da artmakta. Sizde oyun için bilgisayar almayı düşünüyorsanız fakat hangi bilgisayarı alacağınıza karar veremediyseniz yazdığımız maddeleri incelemenizi tavsiye ederim.

  • Hangi oyunları oynayacaksınız ?

Oyun için alacağınız bilgisayarı seçmeden önce öncelikle hangi oyunları oynuyorsunuz ? Bu sorunun cevabını bilmeniz gerekmekte. Birden fazla oyun oynuyorsanız bu oyunlar nasıl bir özellikte bilgisayar istiyor buna bakmalısınız. Bu özellikler arasında en yüksek özellik isteyen oyun özelliklerine göre bir bilgisayar seçmenizi tavsiye ederim.

  • Masaüstümü ? Dizüstü Mü ?

Bilgisayarınızı masaüstü mü ? Yoksa dizüstü mü alacaksınız buna karar vermeniz gerekmekte. Eğer masaüstü alırsanız ayrı olarak oyun klavye ve mouse, monitör ve ya ses sitemi gibi ayrı bir maddi gideriniz olabilir. Bunları bilmeniz gerekiyor. Eğer masaüstü alırsanız ek maliyetler ile karşılaşmanız mümkün. Bence mantıklı olanı dizüstü.

  • Bilgisayar için bütçe belirlemek

Yeni oyun bilgisayarı için üçüncü adım olarak bütçe belirlemesini tavsiye ederim. Nedeni oyun bilgisayarlarının fiyatlarının üst seviyelerde olması. Bu nedenle yukarıda özellik belirledikten sonra buna göre bir bütçe belirlemek. Önce alacağınız özelliklerde bilgisayar fiyatlarına göz atarak buna göre kendinize bir bütçe belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Fiyatlara göre ortalama bir bütçe belirleyerek bütçenize uygun bilgisayarları ayırt edebilirsiniz.

  • Kullanım kolaylığına göre ayırmak

Eğer dizüstü bilgisayar almaya karar verdiyseniz alacağınız bilgisayarı oyun oynamak amaçlı alacağınız için kullanım kolaylığı da çok önemli. Bütçenize göre ayırt ettiğiniz dizüstü bilgisayarlar arasında kullanım kolaylığına göre ayrım yapabilirsiniz. Bilgisayar oyun oynamak amaçlı olduğu için klavye kullanımı gerçekten çok önemli. Aksi taktirde oynadığınız oyunları tam performanslı bir şekilde oynayamayabilirsiniz.

Eğer masaüstü bilgisayar olarak seçtiyseniz ve sadece kasa aldıysanız yanında alacağınız klavye mouse seti de çok önemli. Rahat ve konforlu bir klavye mouse seti almanızı hatta iyi bir araştırma ve yorumlara bakarak güzel bir oyuncu seti alabilirsiniz. Fakat dediğim gibi bu size ek maliyet olacaktır.

  • Garanti ve teknik servis

Her bilgisayarda olduğu gibi oyun bilgisayarlarında da garanti ve teknik servi çok önemlidir. Alacağınız bilgisayarın garanti ve teknik servis kısmını mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim.

Sonuç Olarak Oyun İçin Bilgisayar Alırken

Oynayacağınız oyunların sistem gereksinimlerinde yer alan özelliklere uygun bir bilgisayar almanız ve bu bilgisayarı alırken bütçenize göre ayırt edip bütçenize uygun olanı almanızı tavsiye ederiz. Piyasada yer alan çok yüksek bütçeli oyun bilgisayarları da yer alıyor fakat bilgisayar teknolojisi sürekli gelişiyor bu süreçte paranızı çöpe atmış olmayın. Benim tavsiyem ise dizüstü bilgisayar seçimi yapmanızdır. Masaüstü alımında ek maliyetler karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden dizüstü bilgisayar seçimi daha mantıklı geliyor.

 

Etiketler

Bilgi Bankası

Bilgi Bankası, sizler için bilgisayar hakkında faydalı bilgileri paylaşmak amacı ile oluşturulmuş kullanıcıdır. Bilgi Bankası kullanıcısı aracılığı ile sizlerle bilgisayarlar hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı