Haber

Tarihi gün SpaceX uzaya ilk kez astronot gönderdi

Daha önce Çarşamba günü gerçekleşmesi beklenen fakat hava şartları yüzünden gerçekleşemeyen tarihi olay bugün başarılı bir şekilde gerçekleşti ve ilk kez özel bir şirket uzaya astronot gönderdi. Bu tarihi anın görüntüleri ise canlı olarak yayınlandı. SpaceX firması da uzaya ilk astronot gönderen özel şirket olarak tarihe adını yazdırmış oldu. Bu tarihi anlara canlı yayın ile tüm dünya eşlik etti. Eğer bu anları kaçırdıysanız haberimizden tekrar izleyebilirsiniz.

Dragon 2 demo görevi başarı ile devam ediyor

Bu görev Çarşamba günü gerçekleşecekti fakat hava şartlarının kötü olması nedeni ile bugüne ertelendi. Bugünde hava şartlarına göre gerçekleşmesine %50 ihtimal olarak bakılan uçuş gerçekleşti ve SpaceX firması uzaya astronot gönderen ilk firma olarak tarihe geçti. Dragon 2 demo görevi ile Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)’na gidecek olan iki astronot Robert Behnken ve Douglas Hurley Falcon 9 ile başarılı bir şekilde kalkışı gerçekleştirdi. İlk aşaması sıkıntısız bir şekilde drone gemisine dönen Falcon 9 yörüngeye doğru sıkıntısız bir şekilde yol almaya devam ediyor. Türkiye saati ile 22:23 saatlerinde kalkış gerçekleşti. Sabah saatlerinde ise astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleşmesi bekleniyor.

Dragon 2 Demo görevi nasıl gerçekleşecek ?

Bu sorunun cevabı çok merak ediliyordu. SpaceX firması da bu merakı gidermek için kalkış anından astronotların Dünya’ya geri dönüş anına kadar yaşanacak olayları simülasyon şeklimde bir video hazırlayarak bilgilendirme yaptı. Videoda Falcon 9’un kalkış anından Dünya’ya geri dönüş anına kadar gerçekleşen adımları izleyebilirsiniz. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek Falcon 9 Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleşmesi konusunda merakınızı giderebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=sZlzYzyREAI

Falcon 9 kalkış anı canlı olarak yayınlandı (Canlı Yayın Devam Ediyor)

SpaceX firmasının uzaya ilk astornot gönderen özel şirket olması tarihe geçti. Bu tarihi anlar ise Nasa tarafından canlı olarak yayınlandı. Astronotların çıkış anından itibaren canlı yayın başladı ve kalkış anıda canlı olarak servis edildi. Bu canlı yayın milyonlar tarafından izlendi. Fakat siz bu anı kaçırdıysanız ve izlemek istiyorsanız aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Eğer Falcon 9’u canlı takip etmek istiyorsanız da canlı yayın hala devam ediyor. canlı yayın başlığı altından da takip etmeye devam edebilirsiniz.

 

#canlıyayın

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı