Bilgi Bankası

Yeni Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çağımız artık bilgisayar çağı olduğu için hemen hemen herkes bilgisayar kullanıyor diyebiliriz. Fakat gün geçtikçe bilgisayarlarda gelişiyor. Bu yüzden yeni bilgisayar ihtiyacı duyabiliriz. Eski bilgisayarlar artık işimizi görmüyorsa bu bilgisayarı yenisi ile değiştirmek istiyorsak ve ya ilk defa bilgisayar alacaksak bu konuyu okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımızda yeni bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bulacağız.

Yeni bilgisayar almak daha doğrusu alacağımız bilgisayarı seçmek bir hayli zor olabiliyor. Nedeni ise günümüzde piyasada bir çok bilgisayar modelinin yer alması. Aslında bir kaç maddede hangi bilgisayarı alacağınızı kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Yeni bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken maddeleri sizler için sıralayacağım.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yeni Bilgisayar seçimi çok zor bir işlem değil aslında. Evet bir çok bilgisayar modeli karşımıza çıkabilir ama sizlere sırası ile yazacağım bu maddeleri iyi bir şekilde değerlendirirseniz bilgisayar seçmeniz çok kolay olacaktır. Peki bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken maddeler neler incelemeye başlayalım.

  • Ev Bilgisayarı Mı ? Ofis Bilgisayarı Mı ?

Öncelikle bilgisayarımızı nereye alacağız bu sorunun cevabı önemli. Bilgisayarı evimizde kullanmak için mi alıyoruz yoksa ofisimizde kullanmak için mi ? Nedeni ise iş bilgisayarı ile ev bilgisayarı arasında çok fark olması. Bilgisayarınızı alırken ev bilgisayarı mı yoksa ofis bilgisayarı mı olması gerekiyor öncelikle bu sorunun cevabını bilmemiz gerekmekte.

  • Dizüstü Bilgisayar Mı ? Masaüstü Bilgisayar Mı ?

Bilgisayarlar biliyorsunuz iki seçenekli olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi dizüstü (laptop) diğer masaüstü bilgisayar. Bu iki tip bilgisayardan hangisinin gerekli olduğu da önemli. Ev bilgisayarımı ofis bilgisayarımı sorusunun cevabını verdikten sonra dizüstü mü masaüstü mü bu sorunun cevabını belirlememiz lazım.

  • yeni bilgisayar için Bütçe Belirlemek

En önemli maddedir aslında. Çoğumuz yukarıda iki seçeneği ve diğer seçenekleri es geçerek genellikle bütçemize göre bilgisayar seçeriz. Genellikle bilgisayarı ne amaçlı kullanacağımızı değil bütçemize uygun olanı almayı seçeriz. Ama yukarıda ki iki maddeyi belirledikten sonra bütçemizi belirleyip ona göre bilgisayar seçersek aslında en doğru bilgisayarı bulmuş olacağız.

  • Bilgisayar Özellikleri Belirleme

Bütçemizi belirledikten sonra bu bütçemize göre olan bilgisayarlar arasında özellik olarak seçim yapmamız gerekiyor. Seçeneklerimiz arasında yer alan bilgisayarlarda bulunan donanımları araştırarak en iyi donanımlar hangi bilgisayarda ise onu seçebilirsiniz. Mesela örnek olarak bulduğunuz bilgisayarlarda hdd disk olan yerine ssd disk olanı seçebilirsiniz. Bu örnekteki gibi bilgisayarlarda yer alan donanımları araştırarak en iyi özelliğe hangisi sahipse onu seçmenizi tavsiye ederim. Bu sayede bütçenize göre alabileceğiniz en iyi bilgisayarı almış olursunuz.

Yeni Bilgisayar Nasıl Seçilir ? Sorusunun Cevabı

Yukarıda yazdığım maddeler yeni bilgisayar alırken dikkat etmeniz maddelerdir. Bu maddelere uyarak bilgisayar seçimi yapmanız gayet kolay olacaktır. En son seçeneğiniz de bile bir kaç seçenek kalırsa bu noktada artık göz zevkinize göre tasarımı, ağırlığı rahatlığı gibi seçeneklere göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yeni bilgisayar almadan önce bu maddelere göre gidersek aslında aradığımız bilgisayarı bulmamız ne kadar da kolay olacaktır. Boştan yere gidip çok yüksek paralar yatırarak ve ya ekonomik olsun diye gidip incelemeden ucuz bilgisayar tercih ederek işimizi görmeyecek bilgisayar almanın bir anlamı yok. Bütçenize göre işinizi görecek bilgisayarı almanız en doğrusu olacaktır.

 

Etiketler

Bilgi Bankası

Bilgi Bankası, sizler için bilgisayar hakkında faydalı bilgileri paylaşmak amacı ile oluşturulmuş kullanıcıdır. Bilgi Bankası kullanıcısı aracılığı ile sizlerle bilgisayarlar hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı